Wymieniając piec na taki, który spełnia normy unijne warto sprawdzić wszystkie dostępne modele. Kotły klasy 5 dokładnie sprawdzone pod kątem emisji spalin są najczęściej wybierane, jednak nawet one oferowane są w wielu wariantach. Można znaleźć kotły z automatycznymi podajnikami, ręcznie ładowane, bądź na różne typy paliwa.

Piece spełniające wymogi ekologiczne

piece ecodesignMimo wszystko należy je dopasować nie tylko do norm, ale przede wszystkim do własnych potrzeb. Podczas zakupu ważne jest także zapoznanie się z dokładną specyfikacją, mocą ogrzewania oraz zainstalowanym sterownikiem, który często potrafi znacznie ułatwić życie. Najpopularniejsze na rynku aktualnie są kotły z podajnikiem ślimakowym i zasobnikiem paliwa. Znacznie ułatwia to utrzymywanie ciepła w domu, ponieważ jedynym zadaniem człowieka w całym procesie jest uzupełnianie zasobnika odpowiednimi surowcami raz na tydzień – w zależności od wielkości pojemnika. Kotły retortowe osiągają znacznie lepsze spalanie paliwa dzięki odpowiedniemu dozowaniu ekogroszku i powietrza w potrzebnych proporcjach. Produkuje przez to małą ilość popiołu oraz emituje niewielką ilość spalin. Oznacza to, że są zaliczane także jako wydajne piece ecodesign, czyli spełniają wymogi dyrektywy określającej parametry emisyjne przez cały okres użytkowania kotła.

piece ecodesignPaliwo dostarczane jest od dołu, dzięki czemu nowa porcja węgla spycha popiół pozostały po poprzedniej. Odstępy podawania ekogroszku, częstotliwości dmuchania, a także temperatura właściwa ustawiane są automatycznie przez wmontowany sterownik. W wielu modelach można podłączyć do niego regulatory pokojowe, które pozwalają sterować temperaturą w pomieszczeniach, kotła, wody oraz całym zaworem mieszającym. Udostępniają one także podgląd temperatury zewnętrznej i tygodniową informację o programie ogrzewania. Coraz więcej producentów wprowadza także możliwość podłączenia modułu internetowego, który kontroluję pracę kotła przez komputer lub telefon. Użytkownik w każdej chwili może zmienić parametry wszystkich urządzeń, a także zostanie poinformowany o kończących się zasobach paliwa. Jest to nie tylko rozwiązanie proekologiczne, ale również bardzo praktyczne.

Możliwość zarządzania swoim ogrzewaniem praktycznie z każdego miejsca ułatwia utrzymanie stałej temperatury w domu. Producenci połączyli ze sobą elementy wpływające na zmniejszenie emisji spalin oraz nowe technologie tak, by użytkowanie pieców stało się jeszcze łatwiejsze. Popularne dawniej piece ręcznie uzupełniane tracą swoich zwolenników, przede wszystkim na rzecz automatyzacji.