Wiata garażowa to świetne miejsce parkingowe dla auta, wydzielone na terenie posesji. Czasem jednak wiata o dużych wymiarach zabiera za dużo wolnej przestrzeni w ogrodzie. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest postawienie przyściennej wiaty na samochód, przylegającej do bryły domu. Przygotowania do postawienia takiej konstrukcji najlepiej rozpocząć od konsultacji z architektem budynku, zwłaszcza jeżeli jest to nowa budowla.
Wiata przyścienna – wygoda i styl
Ściana domu w tym wypadku służy także za jeden z boków wiaty samochodowej. Trzeba się skonsultować, w jaki sposób postawić wiatę tak, by nie ucierpiała przy tym fasada budynku. Przy konsultacjach bierze się wtedy pod uwagę aspekty dotyczące konstrukcji ścian domu: jakich materiałów użyto, z ilu warstw się składa, jakie środki izolacji cieplnej zostały użyte. Nie zawsze postawienie wiaty przyściennej jest rekomendowane, ponieważ czasem taka budowa może zbytnio ingerować w strukturę budynku. Postawienie wiaty przyściennej to zadanie niełatwe, najlepiej do tego celu wynająć specjalistów. Budowę konstrukcji takiej jak wiata garażowa przyścienna zaczyna się od wylewki na podłoże. Podłoże, na którym codziennie będziemy parkować samochód, musi zostać dodatkowo wzmocnione. Powinno być odporne na wszelkie podtopienia i zapadanie się gruntu. Tutaj także przyda się rozmowa z architektem albo sięgnięcie po pomiary geodezyjne. Rodzaj wylewki, jakiej trzeba użyć do podłoża, często jest zależny od poziomu wód gruntowych.
Kiedy odpowiednie podłoże zostanie wykonane, na nie należy postawić bele i słupy mocujące. Muszą zostać zakotwiczone w fundamentach gruntowych, tak by nie ulegały przechyłom. Oprócz tego stanowią podstawową warstwę nośną konstrukcji. Na postawione słupy mocuje się zadaszenie. Jednakże najbardziej problematyczne może okazać się mocowanie konstrukcji wiaty do ściany domu. Jak to wykonać, by nie uszkodzić struktury budynku? Często do ściany domu mocuje się specjalną belkę montażową. Żeby dokładnie ją przymocować, należy ze ściany domu usunąć niewielką warstwę ocieplenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takim przypadku wiatę do domu montuje się za pomocą łączenia ściany z elementami konstrukcyjnymi dachu przy pomocy specjalnych kotew betonowych. Wkręca się je w strukturę domu. Przy wiatach garażowych przyściennych sama konstrukcja domu wpływa pozytywnie na nośność całej konstrukcji. Ściana domu stanowi oparcie dla wiaty.
Wiata przyścienna to konstrukcja, w której jedną ze ścian nośnych staje się ściana domu. To konstrukcja budowlana, której postawienie wymaga wiedzy z zakresu budownictwa. Jeżeli więc nie posiadamy doświadczenia na tym polu, najlepiej do prac wynająć specjalistów.