Produkty wykorzystywane w rolnictwie muszą odznaczać się dobrą jakością i trwałością. Często muszą ,,współgrać” z ogromnymi i ciężkimi maszynami rolniczymi, są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, czy też muszą być odporne na rozciąganie i przecinanie. Tylko wtedy mogą być wykorzystywane bez obaw, że zaraz trzeba będzie je wymieniać na nowe.

Solidny i trwały sznurek

sznurek rolniczyNa roli wykorzystuje się różne folie, maty, plandeki. Często wykorzystywany jest także sznurek. Przydaje się do kostkowania siana, podwiązywania gałęzi i krzewów, zwijaniu kieszonki, czy przy plantacji chmieli i tytoniu, które rosną pnąco na specjalnych pergolach. Jak wybrać najlepszy sznurek rolniczy tak by mieć pewność, że na pewno się sprawdzi w każdych warunkach? Dobrze jest kupować produkt, któr jest wykonany z granulatu polipropylenowego, czyli tworzywa sztucznego. Może to też być sznurek z recyklingu – wtedy taki sznurek będzie bardziej ekologiczny, a jego właściwości techniczne pozostaną takie same. Granulat jest bardzo odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Nie odbarwi się pod wpływem promieniowania słonecznego, nie rozmięknie pod wpływem deszczu, czy też nie zacznie się pękać i kruszyć kiedy przyjdą minusowe temperatury. Dzięki temu wiadomo, że np. bela siana się nie rozpadnie, jeśli zostanie związana takim sznurkiem.

sznurek rolniczyWażna jest także jego odporność na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Dobry sznurek nie będzie zbyt elastyczny, znosi duże obciążenia, jak również jest mocny w węźle – raz zrobiony supełek trudno będzie rozwiązać. Dzięki temu rolnik ma pewność, że gotowe kostki siana można spokojnie wrzucać na samochód i transportować. Sznurki rolnicze są pakowane w folię termokurczliwą, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Jedna rolka waży nawet pięć kilogramów i zawiera nawet dwa tysiące metrów sznurka! To z pewnością wystarczy żeby przygotować bele lub kostki siana z dużego obszaru pola. Dzięki temu nie trzeba się też martwić, że sznurka zabraknie w najmniej spodziewanym momencie. Dla porównania sznurek ogrodniczy zwykle nie ma więcej niż kilka metrów. Ma też nieco inną fakturę. Tu liczy się to, by powierzchnia sznurka była gładka, tak by nie uszkodziła ona rośliny np. trąc o nią.

Sznurek nie powinien się też plątać i musi dać się przeciąć zwykłymi nożycami. Zarówno sznurek rolniczy, jak i ogrodniczy występują w różnych kolorach, takich jak biały, zielony, czy niebieski. Gdzie kupić taki sznurek rolniczy? Z pewnością dobrym rozwiązaniem będą zakupy w Internecie, bo można zrobić tam zakupy taniej niż w sklepach stacjonarnych.