System odwodnień liniowych należy przede wszystkim zacząć od dobrego zaplanowania i zaprojektowania, następnie przejść do starannego wykonania i weryfikacji skuteczności działania. Odpowiednio dopasowana instalacja odwodnienia sprawi, że raz na zawsze zniknie problem kałuż, błota i długotrwale zalegającej i przyczyniającej się do zniszczeń wody. Ponadto pozwoli na ochronę fundamentów i ścian przed zamakaniem oraz wilgocią.

Cechy odwodnień betonowych?

Kanalizacja połączona z odwodnieniamiW Polsce wyróżnia się 6 klas obciążenia, które określają miejsce zastosowania systemu odwodnienia. Odwodnienie liniowe składa się z korytek osłoniętych najczęściej kratkami, których zadaniem jest zbieranie wody deszczowej i późniejsze odprowadzanie jej rurami do kanalizacji. Istnieją też alternatywne miejsca przeznaczenia na nadmierną ilości wody, takie jak specjalne zbiorniki wkopane w ziemi, studnie chłonne, rowy melioracyjne bądź rozsączanie jej do gruntu. Betonowe odwodnienie umieszcza się na powierzchniach utwardzonych i nieprzepuszczalnych, które nie pozwalają na wchłanianie wody. Mogą to być m.in. działki z gruntem gliniastym, place miejskie i inne przestrzenie użyteczności publicznej. Ponadto takie odwodnienia bywają konieczne przy garażach położonych poniżej poziomu domu. Korytka z kompozytów betonowych wyróżnia trwałość i odporność na działanie czynników chemicznych i atmosferycznych. Łączy się je za pomocą odpowiednio wyprofilowanych wpustów i wypustów, przy czym niektóre posiadają system zatrzaskowy ułatwiający montaż.

odwodnienieUmieszczone w zaprojektowanych miejscach korytka przykrywa się rusztami, które umożliwiają bezpieczne użytkowanie nawierzchni i zatrzymują większe zanieczyszczenia. Warto też zadbać o atrakcyjny wygląd tych kratek, gdyż są widocznym elementem przestrzeni miejskiej, lub prywatnej. Dostępnych jest kilka rodzajów rusztów, np. szczelinowe, perforowane czy kratowe. W celu optymalnego spływu wody do systemu odwodnień górna powierzchnia rusztu powinna być umieszczona 2-5 mm poniżej poziomu terenu. Ciąg korytek jest przyłączony do skrzynki odpływowej, którą umieszcza się najniżej w systemie odwodnienia. Niekiedy do zestawu dokupuje się też kosz na większe zanieczyszczenia, który zapobiega zapchaniu się instalacji. Litery w oznaczeniach klas obciążeń instalacji, oznaczone alfabetycznie od A do F, determinują dopuszczalne obciążenie dla korytek. Przykładowo systemy przeznaczone do zastosowań przydomowych to odwodnienia klasy A lub B.

Odwodnienia betonowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, jak i posesjach mieszkalnych. Przydają się w przestrzeni publicznej, magazynach i halach produkcyjnych, terminalach i portach, na lotniskach i stadionach sportowych. Są również niezbędnym elementem infrastruktury drogowej zapewniającym bezpieczeństwo kierowców. Systemy betonowego odwodnienia mają wysoką nośność i są odporne na uszkodzenia, a przy prawidłowym dopasowaniu mogą być wykorzystywane na lotniskach i w mocno obciążanych nawierzchniach przemysłowych.