Wydajność systemu centralnego odkurzania jest podstawą. W końcu chcemy ułatwić sobie życie, a nie je utrudnić. Aby więc uzyskać jak najlepszą efektywność, zadbajmy o odpowiednie rozplanowanie sieci przewodów instalacyjnych. Są one najważniejsze, ponieważ łączą jednostkę centralną z gniazdami ssawnymi. Przewody te powinny spełniać pewne warunki. Na przykład, poleca się, aby ich średnica wynosiła 50 mm. Jest to najlepsza średnica, gdyż nie jest ani za duża, ani za mała.

Montaż centralnego odkurzania w domu

odkurzanie centralneDzięki temu można umieścić przewody instalacyjne w warstwie izolacji termicznej lub akustycznej posadzki czy też stropu. Warto o tym wiedzieć, gdyż w przypadku domów parterowych, przewody rurowe najczęściej lądują w posadzce, zaś gdy mamy użytkowe poddasze – w jednej z warstw stropu. Jesli chodzi o samo prowadzenie przewodów rurowych, należy tutaj pamiętać o tym, że efektywność systemu będzie zależała między innymi od ilości oporów hydraulicznych. Dlatego powinniśmy unikać zbyt dużej ilości zagięć rur. Poza tym należy uwzględnić kierunek przepływu powietrza. Nie ma jednak znaczenia, czy poprowadzimy instalację w płaszczyźnie poziomej czy pionowej. Drugą kwestią jest jednak instalacja elektryczna, bez której odkurzanie centralne w ogóle nie zadziała. Oczywiście montuje się ją odpowiednio wzdłuż przewodów rurowych.

odkurzanie centralnePo prostu przy każdym gnieździe ssawnym musi znaleźć się kabel elektryczny, dzieki któremu możliwe będzie szybkie sterowanie jednostką centralną. Przy dowolnym gnieździe będziemy mogli ją włączać i wyłączać. Pamiętajmy jednak o tym, aby zastosowane przewody elektryczne posiadały warstwę ochronną. Gniazda ssawne najlepiej umieścić w miejscach centralnych, na przykład w przedpokoju czy na holu. W ten sposób za pomocą węża giętkiego długiego na 9m, sięgniemy do poszczególnych pomieszczeń bez żadnych problemów. Dosięgniemy też do sufitu czy do zaslon. Odpowiednia lokalizacja gniazd ssawnych oraz dobre poprowadzenie przewodów będzie miało znaczący wpływ na to, czy system centralnego odkurzania sprawdzi się w naszym przypadku.

Istotne będzie też usytuowanie jednostki centralnej – jeśli obawiamy się hałasu, który może być generowany przez to urządzenie, umieśćmy je w oddzielnym pomieszczeniu gospodarczym, które znajduje się niezbyt blisko części mieszkalnej. W ten sposób nawet nie będziemy wiedzieli kiedy urządzenie pracuje, jeśli odkurzaniem zajmuje się inny domownik. My w spokoju będziemy mogli poczytać książkę i nim się zorientujemy, już pomieszczenie stanie się czyste i prawdziwie zadbane.