Naturalne materiały, takie jak drewno, w naszym otoczeniu dobrze na nas wpływają, a do tego mają swój niewątpliwy urok, który sprawia, że świetnie wyglądają i nie wychodzą z mody. A jeśli odpowiednio się o nie dba, to odwdzięczają się potem przez lata i mogą przetrwać w dobrej formie przez nawet kilkadziesiąt lat.

Cyklinowanie powszechnie dostępne

cyklinowanieDrewniane domy mogą stać i po sto lat; drewniane podłogi nie są może aż tak trwałe, ale spokojnie wystarczą na kilka dekad. Należy jednak odpowiednio je pielęgnować i regularnie odnawiać. Na podłogę z drewna dobrze jest wybrać trwały, twardy materiał, który nie nasiąka wodą. Idealne do tego celu są gatunki egzotyczne, jak mahoń czy teak oraz bambus, jednak można też wybrać twardsze rodzime gatunki, takie jak dąb. Drewnianą podłogę trzeba często zamiatać lub odkurzać, aby piasek czy drobne śmieci nie tworzyły rys i wgłębień, trzeba też pilnować, aby nic nie zostało na nią rozlane, ponieważ drewno może napęcznieć i deska nie będzie się już do niczego nadawać. Konieczne jest także pielęgnowanie desek środkami, które są do nich przeznaczone – nietrudno je dostać w większych marketach czy sklepach budowlanych. Jednak nawet przy najlepszej, najstaranniejszej pielęgnacji podłoga z czasem zacznie się zużywać, pociemnieje, pojawią się na niej rysy bądź plamy. Wtedy jedyną opcją jest cyklinowanie, czyli pozbycie się wierzchniej, uszkodzonej warstwy podłogi.

cyklinowaniePozwala to odsłonić materiał w idealnym stanie i naturalnym kolorze zupełnie innym niż ten sprzed cyklinowania. Nie jest to może tania usługa, jednak biorąc pod uwagę koszt samej podłogi a także jej trwałość i piękny wygląd, jest to świetna inwestycja. Odnowiona w ten sposób podłoga odzyskuje swój blask i wygląda zupełnie jak nowa. Z tej usługi nietrudno skorzystać, fachowe cyklinowanie w Bydgoszczy czy dowolnym innym mieście jest powszechnie dostępne dla każdego. Po zakończeniu pracy należy dokładnie oczyścić podłogę z pozostałego pyłu (nawet przy cyklinowaniu bezpyłowym zostają jego niewielkie ilości), a następnie przystąpić do uzupełnienia ewentualnych ubytków w drewnie, do czego można wykorzystać drzewny pył. Następnie to miejsce trzeba jeszcze raz przeszlifować i można zabezpieczyć podłogę olejem bądź lakierem. Zależy to od tego, co stosowano wcześniej, ponieważ nie należy zmieniać metody zabezpieczania desek.

Na czas cyklinowania należy całkowicie opróżnić pomieszczenie z mebli, a także innych przedmiotów, na których może się zbierać pył i kurz. Wystarczy kilka godzin pracy, żeby podłoga z drewna znów wyglądała jak nowa i świetnie się prezentowała przez kolejne lata. Cyklinowanie można powtarzać co osiem-dziesięć lat, a ilość tych „zabiegów” zależy od tego, jakiej grubości są deski.