Budownictwo szkieletowe jest bardzo popularne w wielu branżach przemysłu oraz rolnictwie. Inwestorzy doceniają lekkie konstrukcje, ponieważ ich wykonanie jest stosunkowo tanie, a wewnątrz znajdują się bardzo dużo przestrzeni. Ciekawą alternatywą dla klasycznych hal są hale namiotowe, które na pierwszy rzut oka nieznacznie różnią się od swoich poprzedników.

Hala odporna na wiatr

hale namiotoweSą one jednak znacznie lżejsze, przez co ich wykonanie zajmuje o wiele mniej czasu, niż w przypadku budynku pokrytego płytami warstwowymi. Hale namiotowe mogą pełnić bardzo wiele funkcji – niektórzy wykorzystują je jako magazyny, inni tworzą z nich pawilony handlowe, natomiast rolnicy organizują wewnątrz wybiegi dla zwierząt. Jest to niezaprzeczalny dowód wskazujący na funkcjonalność tego rodzaju konstrukcji. Poszycie dachu oraz pokrycie ścian w halach namiotowych jest wykonane z lekkich materiałów. Najczęściej wykorzystywane są grube plandeki, które niezwykle łatwo jest zamontować na stalowych elementach szkieletu nośnego. W zależności od potrzeb i oczekiwań inwestora tworzywo może być barwne lub przezroczyste. Popularne są rozwiązania mieszane, w których części pokrycia jest wykonana z tworzywa transparentnego, co daje podobny efekt do świetlików dachowych czy okien – do wnętrza dociera wtedy znaczna ilość naturalnego światła. Konstruując solidne hale namiotowe, należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników.

hale namiotoweZe względu na niewielki ciężar własny całej konstrukcji, hala jest podatna na działanie porywistego wiatru oraz obciążenie śniegiem. W przypadku zastosowania plandek wiatr o znacznej prędkości mógłby zadziałać na ściany podobnie, jak na żagiel – powstające wtedy naprężenia są znaczne, a ich wielkość zależy głównie od powierzchni ściany. W związku z tym konstruktorzy muszą odpowiednio zamocować stalowe słupy do podłoża oraz usztywnić ramy, aby w niekorzystnych warunkach nie złożyły się one jak kostki domina. Łączniki odpowiedzialne za zakotwienie słupów w fundamentach powinny być obliczone na wyrwanie oraz występowania sił tnących (nawet, jeśli w dobrych warunkach takie zjawiska nie występują). Konstrukcje namiotowe mają wiele zalet, jednak są podatne na warunki środowiska. W związku z tym każdy konstruktor musi zadbać o to, aby odpowiednio je zaprojektować.

Wszystkie normy dotyczące tego, w jaki sposób projektować oraz wznosić obiekty kubaturowe znajdują się w prawie budowlanym oraz normach do projektowania różnego rodzaju konstrukcji. Spełnienie wszystkich warunków określonych w wyżej wymienionych dokumentach jest konieczne, jeżeli zależy nam na zbudowaniu bezpiecznego i funkcjonalnego obiektu.