Obecnie coraz więcej osób korzysta z butelek lub dzbanków filtrujących wodę kranową. Jest to rozwiązanie proekologiczne, ponieważ ogranicza zużycie wody butelkowanej. Jednak filtry to coraz starsze rozwiązanie. Firmy oferują pełne stacje uzdatniania wody lub korpusy narurowe, które oczyszczają wodę, płynącą bezpośrednio z kranu.

Zalety korzystania z filtra oczyszczającego wodę

filtry do oczyszczania wody pitnejSą to rozwiązania droższe niż tradycyjne filtry, aczkolwiek równie popularne. Jednak wymienne wkłady filtrujące to bardzo częsty gość w co drugim mieszkaniu. Zawierają one węgiel aktywny, który przechwytuje składniki odpowiedzialne za smak, kolor oraz przejrzystość wody. Potrafi on również przechwycić metale ciężkie oraz wiele innych szkodliwych składników kranówki. Filtry oczyszczające wodę pitną zawierają również żywicę jonowymienną, która jest odpowiedzialna za zmiękczanie wody, by nadawała się do użycia np. w czajnikach. Budowa oraz zasada działania różni się w zależności od rodzaju filtra, jednak zastosowanie jest to samo — mają oczyszczać wodę. Podczas filtracji jest ona poddawana złożonym procesom chemicznym. Jednak najpopularniejszym sposobem jest odwrócona osmoza, na którego podstawie działa wiele filtrów oczyszczających.

filtry do oczyszczania wody pitnejMetoda ta polega na oddzieleniu zanieczyszczeń i drobnych zbędnych cząsteczek znajdujących się w wodzie kranowej. Dzięki temu otrzymuje się zdrową, lecz zdatną wodę do picia. Odbywa się to za pomocą membrany półprzepuszczalnej, która zawarta jest w każdym filtrze. Zatrzymuje ona nawet 99% zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, ponadto bakterii i wirusów. Proces zaczyna się od wtłoczenia wody wodociągowej pod ciśnieniem do membrany. Czysta woda przenika przez pory, zaś brudne drobiny trafiają do odpływu. Proces ten jest odwrotnością osmozy w naturalnym środowisku. Jednak przez filtrację wody usuwa się również związki, które są przydatne. Dlatego oprócz wkładu oczyszczającego warto zaopatrzyć się w filtry, które wzbogacają wodę w utracone w procesie odwróconej osmozy składniki mineralne. Woda wodociągowa prosto z kranu na terenie Polski jest zdatna do picia. Jednak jej smak, twardość i właściwości pozostawiają wiele do życzenia.

Dlatego w nowo wybudowanych mieszkaniach montuje się całe systemy narurowe, które filtrują wodę lub kupuje się butelki i dzbanki filtrujące, aby zapewnić sobie smaczną i zdrową wodę pitną. Producenci tworzą coraz to nowsze i bardziej zaawansowane stacje oczyszczania wody, żeby móc jak najlepiej spełnić oczekiwania klientów, którzy są coraz bardziej świadomi w kwestii ekologii.