Ile kosztuje wykonanie profesjonalnego projektu ogrodu? Czy pomoc ze strony doświadczonego architekta zieleni jest dobrym rozwiązaniem? Jak ergonomicznie zaprojektować ogród? Zarówno te jak i wiele innych pytań nasuwa się każdemu, kto planuje imponujące prace modernizacyjne lub remontowe w obrębie swojego domu. W tym tekście postaramy się przybliżyć zakres prac, jakie należy przedsięwziąć przystępując do wykonania aranżacji ogrodu, aby pełnił on jednocześnie funkcję reprezentacyjną oraz pozwalał na wydzielenie funkcjonalnego obszaru rekreacyjnego.

Profesjonalny projekt ogrodu

Ogród - projektŚrednie ceny, jakie poniesiemy decydując się na profesjonalne zaprojektowanie ogrodu przez doświadczonego architekta zieleni są uzależnione od metrażu powierzchni użytkowej ogrodu. Za aranżację przestrzeni o powierzchni do 500m² zapłacimy około 1000,00zł, natomiast w przypadku ogrodów, które posiadają powierzchnię do 2000m² będzie to koszt w granicach od 2300,00 do 2500,00zł. W zakres prac poprzedzających wykonanie właściwego projektu wlicza się przede wszystkim ocenę poziomu nasłonecznienia terenu, a także wnikliwą analizę wilgotności oraz rodzaju gleby, która pozwoli na adekwatne dobranie rodzaju roślin, a te posłużą do urządzenia części reprezentacyjnej ogrodu. W trakcie konsultacji z doświadczonym projektantem w pierwszej kolejności będziemy precyzować, jakie docelowo funkcje ma spełniać nasz ogród. Jeżeli chodzi o wydzielenie poszczególnych stref w zakresie projektowania architektury zieleni możemy wyróżnić: strefę wypoczynkową, którą może pełnić np. taras. Takie miejsce to przestrzeń przeznaczona głównie do organizacji spotkań w gronie rodziny i przyjaciół – lub wypoczynku, czy też funkcjonalnego miejsca pracy na świeżym powietrzu.

Ogród - strefa sportuKolejną strefą, jaką możemy wydzielić w obrębie ogrodu jest strefa aktywności. W bardziej zaawansowanych projektach może tam znajdować się basen, huśtawki czy plac zabaw dla dzieci w zależności od wymagań i potrzeb klienta. W dalszej części wyróżnić możemy tzw. “strefę reprezentacyjną”, czyli właściwą część ogrodu, w której znajdować się będą rośliny ozdobne. Następnie możliwe jest także zaaranżowanie przestrzeni użytkowej – czyli popularnego warzywnika oraz części gospodarczej, w której może np. znajdować się kompostownik. Całokształt projektu jest bezpośrednio uzależniony od naszych potrzeb. Jeżeli chodzi o profesjonalne aranżacje ogrodów – Kraków cieszy się w tej dziedzinie dużą grupą wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście, jeżeli posiadamy stosowną wiedzę możemy pokusić się o samodzielne wykonanie projektu ogrodu.

W przeciwieństwie do usług architekta wnętrz, pomoc ze strony specjalisty z zakresu architektury zieleni to usługa blisko o co najmniej 50% tańsza w porównaniu z dekoratorem wnętrz. Chcąc zapewnić sobie stworzenie funkcjonalnej i harmonijnej przestrzeni w ogrodzie, dobrze jest skonsultować nasz projekt z doświadczonym fachowcem.