Wysokie budynki znajdujące się na podmiejskich terenach zawsze są bardziej narażone na wyładowania atmosferyczne, niż zwykłe domy jednorodzinne. Bez względu na to, czy są to bloki mieszkalne, czy biurowce, a może nawet hale magazynowe zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo przebywających tam osób.

Instalacje z piorunochronem

instalacje odgromoweNiewielka instalacja, która może zabezpieczyć budynek przed uderzeniem pioruna oraz pożarem spowodowanym uszkodzeniem instalacji elektrycznej jest niezbędna i powinien zostać w nią wyposażony każdy budynek. Wszelkiego rodzaju zmiany klimatyczne zachodzące w naszym środowisku wpływają na fakt, że porywiste wiatry oraz mocne burze w okresie letnim zdarzają się coraz częściej. Należy więc pomyśleć o rozwiązaniach, które mogą wpłynąć na uniknięcie wyładowania atmosferycznego uszkadzającego instalacje elektryczne. W tym celu montowane są instalacje odgromowe, bardzo często tworzone indywidualnie pod kształt i rozmiar budynku. Dzięki tak prostemu urządzeniu jakim jest piorunochron można niemal całkowicie zapobiec tragedii, jaką może spowodować piorun trafiający w mieszkanie, czy biurowiec. Instalacja odgromowa otacza niemal cały budynek, połączona jest z instalacją elektryczną, aby w trakcie burzy dbać o bezpieczeństwo wszystkich urządzeń. Poza tym w jej skład wchodzi także osprzęt dachowy, na który składają się liczne przewody oraz zabezpieczenia przeprowadzające energię z wyładowania prosto do uziemienia.

instalacje odgromoweWażną informacją jest fakt, że cała instalacja musi zostać poprowadzona tak, aby w żadnym miejscu nie stykała się z dachem. Poza tym sam piorunochron musi być odpowiednio wysoki, aby stanowił najwyższy punkt na danym budynku. W przypadku fabryk i wysokich kominów to właśnie na nich powinna powstać taka instalacja. Jeżeli piorun trafiłby w budynek bez piorunochronu zostałby on prawdopodobnie doszczętnie zniszczony, spalony, bądź instalacja elektryczna mogłaby się całkowicie uszkodzić. W ten sposób wszystkie urządzenia znajdujące się pod prądem przestałyby działać. Dlatego warto zainwestować niewielkie pieniądze wzmacniając bezpieczeństwo budynku, niż później całkowicie odbudowywać całość. Energia odprowadzana do ziemi przez instalację odgromową zapewnia bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się w budynku, ale również instalacji elektrycznej.

Dobrze wykonany piorunochron i dopasowany do wielkości miejsca, w którym ma zostać zainstalowany jest niezwykle ważny. Warto rozejrzeć się za firmą, która zajmuje się takimi instalacjami w okolicy, aby czym prędzej wyposażyć swój budynek w takie zabezpieczenia.