HDS to skrót, z którym z pewnością każdy z nas spotkał się chociaż raz. Jego rozszyfrowanie nie jest trudne dla nikogo, kto zajmuje się branżą budownictwa. Pierwsze litery układają się bowiem w Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Chodzi tutaj o samochód ciężarowy, który na naczepie posiada zamontowany żuraw przeładunkowy.

Hds i różne firmy

hds Za jego pomocą można załadowywać i rozładowywać towary (na przykład materiały budowlane czy elementy konstrukcyjne) i przenosić je na określone wysokości. Oczywiście możliwa wysokość do uzyskania zależy od parametrów danego pojazdu. Niektóre mają całkiem spory wysięg, inne nieco mniejszy. Oprócz wysięgu ważny jest także udźwig. Zazwyczaj wynosi on kilka ton, jednak spotkać możemy także pojazdy, które charakteryzują się udźwigiem do 9 ton. Taki transport HDS jest bardzo przydatny na budowie – nawet tej małej, na przykład przy stawianiu domu piętrowego. Dzięki dźwigowi, możemy szybko przenieść konkretne materiały czy belki na daną wysokość. Jest to naprawdę duże udogodnienie. Warto jednak pamiętać, że do kierowania pojazdem typu HDS należy spełniać odpowiednie wymogi prawne. Podstawą jest oczywiście pełnoletność oraz posiadanie prawa jazdy kategorii C. Do tego dochodzi zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że dana osoba nie posiada żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby jej kierowanie pojazdem HDS i operowanie dźwigiem. Jeśli spełniamy te warunki, możemy podejść do kursu kończącego się egzaminem państwowym.

hds Pomyślny wynik wiąże się z uzyskaniem zaświadczenia z Urzędu Dozoru Technicznego, które informuje o tym, że posiadamy uprawnienia kategorii IIZ, czyli możemy stać się operatorami żurawi przenośnych. Zazwyczaj jednak z takiego żurawia będziemy korzystać jednorazowo – nie opłaca nam się więc wyrabiać uprawnień i czekać na ich uzyskanie. Na szczęście maszynę możemy wynająć po prostu od firmy, wraz z operatorem. Jeśli chodzi o HDS – Warszawa jest miastem, w którym takie usługi oferuje dość sporo przedsiębiorstw. Wybierając jedno z nich, warto kierować się oczywiście parametrami technicznymi danego pojazdu – jeśli potrzebujemy przeniesienia ciężkich ładunków, wówczas trzeba liczyć się z koniecznością wynajęcia HDS o większym udźwigu.

W przypadku przenoszenia zwykłych materiałów budowlanych, nie zaś elementów konstrukcyjnych, zazwyczaj wystarcza udźwig paru ton. HDS to naprawdę przydatny rodzaj transportu, nic więc dziwnego, że cieszy się popularnością zarówno wśród dużych inwestorów, jak i klientów indywidualnych, którzy po prostu stawiają piętrowy dom na swojej posesji.