Omawiając kwestię jakości powietrza zwykle wspomina się tylko o jego czystości. Smog, pyły, dymy niekorzystnie wpływają na ludzki układ oddechowy, prowadzą do powstawania groźnych chorób czy zaostrzają niektóre schorzenia np. astmę. Czasem wspomina się też o temperaturze powietrza – w zbyt niskiej i w zbyt wysokiej nikt się dobrze nie czuje, czy też o wilgotności – zbyt suche jest szkodliwe. Czy jednak zawsze tak jest?

Nowoczesne i sprawne osuszacze

osuszacze budowlaneOkazuje się, że często to właśnie wilgotność powietrza jest niepożądana, a suche powietrze jest sprzyjające. Jak to możliwe? Są takie branże, w których powietrze musi mieć odpowiednie parametry, inaczej produkowane wyroby się zepsują. Wszelkie fabryki zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywności muszą zainwestować w niezawodne osuszacze budowlane. Wilgotne powietrze nie tylko sprawi, że jedzenie rozmięknie i będzie niesmaczne. Przede wszystkim mogą się na nim rozwijać pleśń, grzyby, groźne drobnoustroje, które wywołują choroby. Przez to konsument do którego trafi takie skażone jedzenie może się poważnie zatruć. Ponadto wilgotne jedzenie szybciej się zepsuje, ma krótszy termin przydatności, może się także gorzej przechowywać.

osuszacze budowlaneNa przykład jeśli mokre jedzenie zapakowane zostanie szczelnie w folię czy plastik i wystawione na działanie słońca, czy źródła ciepła to zawarta w nim wilgoć będzie parować. Mięso czy warzywa się zaparzą i także będą szkodliwe dla zdrowia po skonsumowaniu. Osuszacze budowlane montuje się także na halach produkcyjnych. Przed nadmierną wilgoć elementy metalowe maszyn czy taśm mogą rdzewieć. Korozja je osłabia, sprawia że są podatne na uszkodzenia. Śruby mogą dobrze nie trzymać, maszyna się będzie zacinać, a dźwignia zmiany prędkości się zapiecze i nie da się nią ruszyć. Takie przestoje w pracy są bardzo kosztowne, więc należy ich unikać. Suche powietrze to brak korozji i sprawnie działające urządzenia. Osuszacze sprawdzają się także na magazynach, szczególnie tam, gdzie przechowywane są sypkie, podatne na działanie wilgoci produktu. Nawet zapakowany w kartonik ryż czy mąka przechowywane w wilgotnym środowisku staną się niezdatne do spożycia. Z kolei cement czy zaprawy będą się zbrylać i tez nie nadadzą się do użytku.

Z pomocą osuszaczy w hali magazynowej będą panowały odpowiednie warunki do przechowywania także maszyn, wyrobów metalowych ( z wyłączeniem tych ze stali nierdzewnej, która nie koroduje), ubrań i tkanin, czy wyrobów chemicznych. Osuszacze nie muszą kosztować wiele, a jako niezawodne i sprawnie działające urządzenia pozwolą na wyeliminowanie nieprzewidzianych zdarzeń, związanych z zepsuciem się jedzenia, maszyn, czy zapraw i cementu.