Wykonanie dokładnego projektu budowlanego nowego obiektu to nie jedyne zadanie, które czeka nas przed przystąpieniem do budowy. Równie ważne jest zaprojektowanie instalacji rurowych – wodociągowych oraz gazowych. W instalacjach tych należy zadbać o odpowiednią szczelność połączeń między rurami.

Króćce elastyczne do rur i instalacji

Króćce elastyczneDo tego służą dodatkowe elementy, wśród których wymienia się między innymi uszczelki oraz króćce elastyczne. Są one wykorzystywane także w rurowych instalacjach wentylacyjnych – głównie dlatego, że występujące wydłużenie termiczne, które powoduje rozszczelnienie rur, mogłoby uszkodzić cały system. Tego wydłużenia nie da się uniknąć, gdyż jest ono procesem całkowicie naturalnym. Wydłużenie termiczne pojawia się wtedy, kiedy podczas prac montażowych przy rurociągu panowała inna temperatura niż ta, która występuje podczas eksploatacji. Również duże wahania temperatur mają spore znaczenie dla wydłużenia, jak i rodzaj materiału, z którego wykonano rurę (materiały mogą bowiem różnić się między sobą współczynnikiem rozszerzalności cieplnej). W ramach kompensacji procesu wydłużania termicznego, w miejscach łączeń należy zamontować króćce elastyczne, które umożliwią przewodom swobodne wydłużanie się, a przy tym nie dopuszczą do rozszczelnienia się połączenia i sprawią, że przewody rurowe nie będą się przemieszczać.

Króćce elastyczneSzeroki wybór króćców elastycznych w ofercie producentów sprawia, że bez problemu można dobrać elementy, które najlepiej sprawdzą się przy danej instalacji rurowej. Najczęściej spotkać możemy okrągłe króćce elastyczne lub te w kształcie prostokątnym. Są wykonywane z poliestrowej taśmy elastycznej, która charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, podobnie zresztą jak kołnierze króćców, do których produkcji wykorzystuje się stal nierdzewną lub blachę ocynkowaną. Wymienione materiały charakteryzują się dużą odpornością na skrajne temperatury, dlatego mogą pracować w każdych warunkach – zarówno w temperaturze ujemnej, dochodzącej do -40 st. C, jak i w wysokiej – do 300 st. C. Jeżeli zależy nam na estetyce instalacji rurowej, wówczas możemy wybrać króćce, które producenci pokryli farbą epoksydową. Wydaje się jednak, że w przypadku króćców nie kwestia estetyczna jest najważniejsza, a parametry techniczne, dlatego to na nich warto się skupić.

Z pewnością doradcy producentów pomogą nam w wyborze i dowiemy się, czy w przypadku naszej instalacji lepiej sprawdzą się króćce z przyłączem nyplowym, czy też z mufowym. Będziemy mogli też dobrać odpowiednią średnicę króćca oraz jego długość.