Okna w każdym domu czy mieszkaniu są po prostu niezbędne. Bez nich nie mielibyśmy dostępu do światła słoneczego, nie moglibyśmy wietrzyć pomieszczenia, czy widzieć co znajduje się na zewnątrz. Niestety, okna nie zawsze są idealnie położone, czasem są za duże, czy też wychodzą wprost na ruchliwą ulicę. W związku z tym okna zasłaniamy firankami, roletami, czy innymi osłonami.

Czy jest na to inne rozwiązanie?

okno w domuAlternatywą będą folie montowane na szybie okiennej. Dostępnych jest wiele rodzajów oklein, więc można je dobrać do konkretnej nieruchomości. Na przykład niedrogie folie bezpieczne w Warszawie będą idealne dla mieszkań na parterze, jak i dla przedsiębiorców oraz dla przedszkoli. Folia taka chroni szybę przez zbiciem. Wiadomo, że dzieci podczas zabawy mogą nieszczęśliwie kopnąć piłkę i trafić w szybę. Do firmy za to zlodzieje mogą chcieć się włamać. Folia bezpieczna jest przeźroczysta, więc jej na szybie nie widać. W razie próby sforsowania lub zbicia okna nie rozpadnie się ono w drobny mak, a folia przytrzyma wszystkie odłamki. Mocniejsza będzie folia antywłamaniowa. Folie nakłada się też na okna od strony południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej. Taka folia działa jak weneckie lustro. Od środka widzimy przyciemnioną szybę (stopień przyciemnienia można wybrać), a z zewnątrz widzi się lustrzaną taflę.

szyby w domuTo dobra opcja dla tych osób, które nie chcą mieć rolet ami zasłon. Z drugiej strony taka folia zwiększy też poczucie prywatności. Nikt nie zobaczy co znajduje się w naszym mieszkaniu. To szczególnie uciążliwe dla osób mieszkających na parterze. Folie pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale i estetyczne. Folie dekoracyjne to między innymi folie lustrzane(jak sama nazwa wskazuje dające efekt lustra), folie dające efekt mrożonego szkła (mlecznego, nieprzeźroczystego), czy folie kolorowe np. miedziane czy niebieskie. Takie folie montować można np. w budynkach dla dzieci (przedszkola, punkty zabaw), w salonach kosmetycznych, czy w butikach modowych. Najważniejszy jest tu efekt wizualny, choć taka folia też nieco przyciemni wnętrze i zwiększy poczucie prywatności.

Folie do oklejania okien kupuje się w arkuszach lub w rolkach. Arkusze są dokładnie wycinane na wymiar standardowy okien, są gotowe do założenia. Arkusz w rolkach jest dobry dla osób, które nie są pewne czy dobrze wymierzą okno jak i dla tych co chcą folię przyczepić tylko na części szyby w ramach dekoracji. Poza folią trzeba nabyć też klej, rakle plastikowe, czy preparaty do odtłuszczania szyby.