Dobrze wybudowany dach sprawi, że w naszym domu zawsze będzie ciepło, nie będzie wdawała się wilgoć, a nawet dźwięki dochodzące z zewnątrz będą wydawały się wytłumione. Żeby tak się stało to trzeba zastosować najwyższej jakości materiały, jak również właściwie je zastosować.

Folia paroszczelna jest niezbędna

folia paroszczelnaDach i poddasze najlepiej pozostawić do wykonania profesjonalistom, którzy znają się na rzeczy. Budowa poddasza musi zostać wykonana starannie, szczególnie jeśli będzie to poddasze użytkowe. Od zewnątrz dach będzie pokryty dachówką, blachodachówką lub gontem. Można je także pokryć trzciną czy gontem drewnianym, jednak są to mało popularne pokrycia dachowe. Dachówka jest dostępna w wielu kolorach i odmianach (betonowa, ceramiczna), poza tym jest bardzo trwała. Dachówki kładzie się na łaty i kontrłaty, dzięki czemu dobrze się trzymają i łatwo jest je kłaść. Pod nimi kładzie się folię paroprzepuszczalną. Musi ona przepuszczać parę wodną i wilgoć, chroni także przed wiatrem. Jest to tak zwana folia wstępnego krycia. Tutaj przechodzimy do poddasza od strony wewnętrznej. Po położeniu wspomnianej folii wykonuje się ocieplenie poddasza.

folia paroszczelnaMożna do tego wykorzystać różne materiały. Najstarszym z nich jest styropian, tani i łatwy do położenia. Jednak trudno się go montuje na nierównych i skośnych powierzchniach. Innym rozwiązaniem jest wełna mineralna, która lepiej dopasowuje się do podłoża. Trzecia opcja to natrysk pianki poliuretanowej. To nowoczesny sposób ocieplenia nie tylko poddaszy. Pianka idealnie pokrywa wszelkie zagłębienia i nierówności, nie ma także łączeń, jak w przypadku płatów wełny lub styropianu, więc nie ma żadnych szczelin. Dobra izolacja poddasza wpływa nie tylko na ciepło w pomieszczeniach na górze, ale również na ciepło całego domu. Jeśli na poddaszu będzie bardzo zimno, to trudniej będzie nam ogrzać nasz dom. Następnie kładziona jest folia paroszczelna do poddaszy. Dzięki niej para wodna nie będzie wnikać w pokrycie dachu, ani w materiał ocieplenie. Dwie folie można łatwo rozpoznać, ponieważ folia wewnętrzna jest zazwyczaj żółta, natomiast folia zewnętrzna jest najczęściej czarna. Przy budowie poddasza ważne jest także dobrze zamontowanie okien. Muszą być one również zamontowane bardzo szczelne, żeby uniknąć strat ciepła.

Okna dachowe dostępne są w różnych wielkościach i opcjach (różne sposoby uchylania), jednak ich montaż jest kwestią najważniejszą. Przydatny będzie z pewnością silikon dekarski, jak również dobrze nałożenie ocieplenia w okolicach okien, przez co unikniemy mostków termicznych.