Ogrodzenia panelowe są coraz bardziej popularne wśród wielu mieszkańców prywatnych i publicznych posesji. Głównym czynnikiem wpływającym na ten fakt jest to, że wyróżniają się one stosunkowo niewielką ceną przy jednoczesnym zadowalającym efekcie. Ich konstrukcja także należy do tych mniej skomplikowanych, przez co bez problemu można je zamówić w każdym sklepie i większej hurtowni z materiałami budowlanymi. W jaki sposób przebiega montaż tego rodzaju rozwiązań i czy do ich montażu trzeba zatrudnić specjalistę?

Ważne elementy paneli ogrodzeniowych

ogrodzenie panelowe

Nowoczesne ogrodzenie panelowe to rodzaj płotu, którym można ogrodzić pewien teren. Najczęściej wykonany jest z blachy i drutów ocynkowanych lub w inny sposób zabezpieczonych przed korozją. Podstawowym elementem konstrukcji jest przęsło oraz nośne słupki, które mają zapewnić sztywność i stabilność całej konstrukcji. Ogrodzenia panelowe mogą być wykonywane z fundamentem lub bez niego — wszystko zależy od terenu, na którym są montowane oraz od preferencji inwestora. Po dokładnym wytyczeniu miejsc, w których powinny zostać umieszczone pionowe elementy nośne, należy przejść do montażu konkretnych elementów. Jednym z najważniejszych dodatków do montażu jest obejma do paneli ogrodzeniowych. To niezwykle ważny element, ponieważ umożliwia szybkie zamocowanie przęsła do słupków.

ogrodzenie panelowe W sklepach dostępne są różne rodzaje łączników. Do tych najbardziej popularnych należą te wykonane ze stali (najczęściej z tego samego materiału co inne elementy płotu). Możemy wyróżnić obejmy pośrednie, narożnikowe lub jednostronne. Mogą mieć kształt kwadratu lub okręgu. Należy wybrać je w taki sposób, aby wpasowywały się w kształt i przekrój słupków. Elementy montażowe nakłada się na słupek w odpowiedniej ich wysokości. W niektórych rozwiązaniach przewiduje się także uszczelki gumowe, które mają sprawić, że połączenie do nich panelu będzie bardziej skuteczne. Podczas montażu bardzo istotne jest to, aby obejmy były umieszczone na odpowiedniej wysokości słupka oraz w odpowiednich odległościach od siebie. Najczęściej na jeden słupek przypadają dwie obejmy.

Wybierając ogrodzenie panelowe, można śmiało liczyć na to, że jego montaż spełni nasze oczekiwania. Jest ono bardzo trwałe oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu tworzy bezpieczny i stabilny płot. Co istotne ich montaż może odbywać się bez specjalistycznego sprzętu. Szczegóły dotyczące postępowania można znaleźć w poradnikach internetowych oraz instrukcjach wydawanych przez firmy zajmujące się produkcją danego systemu ogrodzenia.