Domy z drewna mogą być dobrym rozwiązaniem w wielu wypadkach. Taki dom może być naszym stałym domem, domkiem letniskowym, czy też miejscem przeznaczonym dla turystów. Jak będą różniły się od siebie te konstrukcje?

Domy z drewna na lato

Budowa domu z baliCzy wykończenie wnętrz będzie wykorzystywało inne materiały? Czy dom prywatny i do prowadzenia przedsiębiorstwa powinien charakteryzować się innym wyglądem? Na pewno budowa domów z drewna wykorzystywanych jedynie przez okres letni nie musi być tak dobrze zabezpieczana jak dom mieszkalny. Domki stawiane na ogródkach działkowych, czy też nad morzem lub jeziorem są małe i posiadają jedynie niezbędne wyposażenie. Odwiedzane są jedynie w okresie letnim i to wtedy kiedy pogoda jest sprzyjająca. Nie warto zatem montować tam ogrzewania. W razie niepogody można zastosować farelki czy grzejniki elektryczne. Warto zainstalować jedynie małe szambo, czy przydomową oczyszczalnię, bo ona nie musi być opróżniana. Stosuje się specjalne środki neutralizujące wsypywane do toalety i nie trzeba się martwić o nieczystości. Domek letniskowy najczęściej jest parterowy i posiada dach płaski lub lekko skośny, dzięki czemu śnieg czy deszcz się na nim nie osadza. Budowa domów z drewna do celów rekreacyjnych zakłada także podstawowe wyposażenie pomieszczenia w niezbędne sprzęty i meble. Inaczej prezentuje się dom w jakim mieszkamy na stałe.

Budowa domu z baliTutaj stosowane są lepszej jakości materiały, domy często są piętrowe lub z poddaszem użytkowym. Dom musi być osadzony na stabilnych fundamentach, a całość wykonana z zachowaniem należytej staranności. Dach jest dwuspadowy z oknami typowo dachowymi (prostokątnymi) lub regionalnymi (trójkątnymi). Dach w domach całorocznych najczęściej jest pokryty dachówkami. Do domu wybierane są dobre rodzaje ogrzewania, takie jak pompy ciepła. Mimo iż drewno jest dobrym izolatorem cieplnym to potrzebne jest ogrzewanie. Można zastosować również kominek z płaszczem wodnym. Trzecim rodzajem domków są domki przeznaczone dla turystów. Można je znaleźć nie tylko w górach, ale i nad morzem. Te drugie wyglądają tak jak zwyczajne domy z drewna, natomiast te góralskie często mają lokalne, ludowe dekoracyjne elementy. Taki domek jest wyposażony pod kątem łatwości utrzymania, konserwacji i użytkowości.

Klientom ma się w nim dobrze i wygodnie mieszkać, ale nie trzeba wykańczać go najlepszymi gatunkowo materiałami. Rzadko stosuje się dekoracje, a jeśli już, to są to małe obrazki na ścianach. Jak widać domy z drewna mogą się od siebie bardzo różnić, ale na pewno da się je dobrać do własnych potrzeb.