Dzisiejsze tempo życia sprawia, że coraz bardziej doceniamy każdy moment odpoczynku i chwilę relaksu w przyjemnym otoczeniu. Coraz większą uwagę przykładamy też do tego, aby posiadać w naszym domu miejsca, w których łatwo można się wyciszyć, odreagować stres i podładować wewnętrzne baterie. Takim miejscem może być pokój kąpielowy, w którym stoi wanna z hydromasażem, własna mała siłownia czy sauna.

Projektowanie ogrodu zimowego – o czym pamiętać

ogrody zimowe drewnianeNa zewnątrz domu idealną przestrzenią do wypoczynku jest stojąca w ogrodzie altana czy też taras, na którym można w spokoju popijać poranną kawę, zanim trzeba będzie rzucić się w wir codziennych obowiązków. Niestety wypoczynek w ogrodzie nie jest już tak przyjemny, gdy robi się chłodno lub pada, a raczej nikt z nas nie będzie w stanie podziwiać uroków przyrody i zadbanego ogródka, gdy skostniałymi palcami trzyma kubek z kawą i szczęka zębami z zimna. Stąd też rosnąca popularność kolejnej przestrzeni do wypoczynku, łączącej dom z ogrodem, czyli ogrodu zimowego. To nie tylko miejsce, w którym można hodować rośliny zbyt delikatne czy egzotyczne, by mogły znieść warunki na zewnątrz, ale także idealne miejsce na wygodny fotel, sofę czy nawet stół i krzesła, ponieważ ogród zimowy może z powodzeniem pełnić też funkcję jadalni.

ogrody zimowe drewnianeNie należy obawiać się, że temperatura w nim będzie zbyt niska dla naszego komfortu, ponieważ taki ogród bez problemu można ogrzewać, na przykład poprzez grzejniki kanałowe czy nadmuch ciepłego powietrza. poprzez takie rozwiązania warunki będą przyjemne i dla nas, i dla roślin, a także dadzą nam możliwość cieszenia się słońcem bez względu na temperaturę powietrza na zewnątrz. Duże, przeszklone powierzchnie oraz liczne rośliny sprawiają, że granica między domem a ogrodem się zaciera, więc mamy większe poczucie kontaktu z naturą. Wrażenie to potęguje zastosowanie do budowy odpowiednich materiałów, takich jak drewno. Ogrody zimowe drewniane są doskonałym wyborem, ponieważ drewno to ekologiczny, naturalny materiał, który jest odporny na zmiany temperatury. Wygląd drewnianego ogrodu jest zawsze niepowtarzalny ze względu na subtelne różnice w usłojeniu czy kolorze poszczególnych kawałków drewna, czego okleina ze wzorem drewna nie jest w stanie dobrze naśladować.

Dobrej jakości drewno, w połączeniu ze szkłem z dobrymi parametrami izolacji termicznej, pozwala na stworzenie ogrodu zimowego, w którym straty ciepła wcale nie są duże. Zależnie od konkretnego rodzaju szkła i zastosowanych okuć można mieć ogród zupełnie zwykły albo też antywłamaniowy czy nawet przeciwsłoneczny. Dzięki nim ogród nie będzie się nadmiernie nagrzewać i nawet latem będzie doskonałą przestrzenią do wypoczynku.