Stop żelaza z węglem, czyli stal znajduje bardzo wiele zastosowań w przeróżnych gałęziach przemysłu. Dodatek takich pierwiastków, jak molibden czy chrom sprawia, że materiał uzyskuje niezwykle korzystne parametry techniczne, przez co jest chętnie stosowany podczas wykonywania elementów mechanicznych, konstrukcji budowlanych oraz wielu innych detali.

Stal szlachetna a ogrzewanie

13CrMo4-5Na jakie cechy stali wpływają szlachetne domieszki i dodatki i gdzie najczęściej stosuje się wysokiej jakości stopy? Warto zastanowić się nad tym, dlaczego właśnie do klasycznej stali dodaje się tak cenne pierwiastki, jak chrom czy molibden. Nie są one przecież pospolite, przez co ich stosowanie wiąże się ze znacznym wzrostem cen produkcji wyrobów z metalu. Istnieje jednak bardzo wiele przesłanek, które decydują o tym, że to właśnie tego rodzaju dodatki są stosowane. Stal 13CrMo4-5 do instalacji grzewczych nie bez powodu określana jest mianem stali szlachetnej. Należy bowiem do grupy jednych z najbardziej wytrzymałych materiałów, które są powszechnie stosowane podczas wytwarzania elementów infrastruktury instalacji centralnego ogrzewania. Zaaplikowanie już niewielkiej ilości tych wyjątkowych pierwiastków sprawia, że stop zyskuje zupełnie inne, korzystniejsze dla człowieka cechy.

13CrMo4-5Zarówno 10CrMo4, jak i 13CrMo5 to stale wyróżniające się znaczną plastycznością i ciągliwością zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach. Materiał wykazuje też odporność na żar oraz korozję spowodowaną oddziaływaniem na jego powierzchnię wody, pary wodnej, kwasów oraz zasad. Wszystko to sprawia, że producenci kotłów do centralnego ogrzewania chętnie sięgają właśnie po ten typ stali. Podczas spalania paliwa (zarówno ciekłego, jak i gazowego czy stałego), powstają produkty uboczne. Dokładny ich skład oraz ilość zależna jest oczywiście od jakości materiału, który jest aplikowany do komory spalania. W dymie znajdują się bowiem zasady, kwasy oraz woda, które mają bardzo niekorzystny wpływ na wiele materiałów stosowanych powszechnie w przemyśle. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, ponieważ cały proces zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze, co w praktyce mogłoby spowodować przyspieszenie procesów niszczenia struktury zastosowanych do produkcji kotła materiałów.

Na szczęście stal chromowo-molibdenowa nie podlega działaniu tych wszystkich szkodliwych czynników, przez co znalazła szerokie zastosowanie właśnie w instalacjach ciepłowniczych – zarówno tych domowych, jak i stosowanych na szerszą skalę np. w specjalistycznych piecach przemysłowych.