Styl prowansalski jest obecnie jednym z wiodących trendów w aranżacji wnętrz. Decyduje się na niego coraz więcej osób, a w szczególności – samotnie mieszkających kobiet. Jakie dekoracje im się przydadzą?

Lustra dekoracyjne w drewnianych ramach

lustra dekoracyjneStyl prowansalski powiązany jest z wiejskim rejonem Francji, Prowancją, i polami lawendy. To styl widocznie prosty, domowy i wiejski, ciepły i swojski. W wystroju potrzebne jest surowe drewno, biały kamień i dużo bieli. Przydatne będą też odcienie fioletu kojarzące się z lawendą. Wśród motywów ozdobnych dominują florystyczne, z naciskiem na wspomnianą już wyżej lawendę. Meble powinny być widocznie postarzane, z przetarciami, ponieważ całość powinna kojarzyć się z przytulnym wiejskim domkiem. Można tu wykorzystać typowe meble shabby chic, które cechują się wykorzystaniem drewna, białej farby i przetarć. Całości aranżacji ciepła i charakteru nada odpowiednie oświetlenie. Typowe lampy w stylu prowansalskim mają kretonowy abażur, więc pięknie rozpraszają światło. Do tego kolor abażura wpływa też w pewnym stopniu na barwę światła. Warto też sięgnąć po świeczniki, a nawet dekoracyjna lampę naftową. W niewielkich wnętrzach ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się lustra dekoracyjne w drewnianych ramach, ozdobionych kwiatowym motywem, a może pozłacanych.

Koronkowe serwetki, pasiaste poduszki, proste zasłony i kute żyrandole to inne przykłady dekoracji do tego stylu. Do nich można dodać stare kredensy, suszone kwiaty, wiklinowe kosze czy zabytkowe ceramiczne dzbanki i metalowe doniczki.