W ostatnich latach, szczególnie w branży budowlanej stały się popularne pojęcia domy pasywne oraz domy energooszczędne. Jednak wielu laików zadaje sobie pytanie, czy są te domy? Jak one wyglądają? I dlaczego właśnie tak je nazywają?

Domy pasywne – jakie to?

domy pasywneNajpierw najlepiej rozpocząć od definicji domu energooszczędnego. Dom taki przede wszystkim wykazuje cechy bardzo dobrej, wręcz idealnej izolacji termicznej, dzięki czemu dom traci niewiele ciepła i panuje w nim bardzo przyjemna oraz odpowiednia dla zdrowia temperatura warunkująca właściwy komfort termiczny. Przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dach oraz podłoga posiadają współczynnik przenikania ciepła U, który jest niższy od tego normowego. Ostatnia aktualizacja maksymalnej wartości tego współczynnika była w roku dwa tysiące czternastym, natomiast kolejne będą w dwa tysiące siedemnastym roku oraz w dwa tysiące dwudziestym roku. W takich domach bardzo ważne są materiały, także i stolarka. We Wrocławiu istnieje firma, które zajmuje się sprzedażą drzwi energooszczędnych z montażem. A montaż w przypadku domów energooszczędnych jest bardzo ważny, ponieważ w takich domach dąży się do uniknięcia powstawania mostków termicznych. Taki profesjonalny montaż może się tylko nie dotyczyć takich elementów jak drzwi wewnętrzne oraz drzwi techniczne, które znajdują się wewnątrz budynku. Domy pasywne, są budynkami, które także wykazują wspomniane wyżej cechy energooszczędne

. Jednak domy energooszczędne nie są już pasywne. Domy pasywne oprócz energooszczędności, także słynie z tego, że korzysta z rozwiązań, które pozwalają na czerpanie energii cieplnej oraz elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, czyli z powietrza, wody, gruntu lub promieniowania słonecznego.