Altanka to doskonały element ogrodu – to przestrzeń, która posłuży nam do wypoczynku w naprawdę komfortowych warunkach. W niej możemy spędzać czas z rodziną, spożywając posiłki na świeżym powietrzu, jak i ze znajomymi, prowadząc intrygujące rozmowy. Taka altanka jest nieodzowna, jeśli zależy nam na przyjemnym spędzaniu czasu w otoczeniu przyrody.

Drewniane altany w różnych wersjach

drewniane altanyWybierając altankę, powinniśmy dokładnie określić własne oczekiwania. Czy zależy nam jedynie na ochronie przed intensywnymi promieniami słonecznymi? Czy może powinniśmy wyposażyć altankę w dodatkowe elementy, które zapewnią nam ochronę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a altanka dzięki nim stanie się kameralną przestrzenią? Mowa oczywiście o wypełnieniu ścian, dzięki którym w prosty sposób można stworzyć poczucie prywatności w altance. Równocześnie wypełnienie chroni nas przed naprawdę silnym wiatrem. Wiele osób decyduje się na altanki ze ścianami, ponieważ można je wypełnić w dowolny sposób – zarówno pod względem materiałowym, jak i kolorystycznym. Najczęściej do wypełnienia wykorzystuje się drewno. Dobrze prezentują się niskie, ażurowe przegrody, ale często wybierane są także szczelne, wysokie ściany, które zapewniają pełną prywatność. Deski skutecznie zatrzymają wiatr, nie będzie też problemu z solidnym przymocowaniem ich do słupów. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mieć pewność, że nasza altanka jest naprawdę wytrzymała oraz trwała.

drewniane altanyPamiętajmy jednak, że wypełnienie ścian wysokimi deskami nie jest dobrą opcją w przypadku małej altanki. Przestrzeń może bowiem wydawać się jeszcze bardziej pomniejszona, a takiego optycznego wrażenia na pewno nie chcemy uzyskać, ponieważ przebywanie w takiej altance przestanie być oczekiwaną przyjemnością, nawet jeśli nie mamy klaustrofobii. Najlepiej zdecydować się na niskie przegrody lub wypełnić tylko jedną ścianę. W razie potrzeby kiedy indziej dobudujemy pozostałe ściany – altany można bowiem modernizować w dowolnym momencie po wzniesieniu budowli. Zabudowanie ścianek jest dobrym wyborem także z tego względu, że mogą one stanowić równocześnie oparcie dla ławek umieszczonych wewnątrz altanek. Zapewnią nam więc komfort wypoczynku. Drewniane altany nie są jednak jedynym wyborem, jaki oferują nam producenci. Opcji jest o wiele więcej.

Za ścianki może posłużyć na przykład mata trzcinowa lub wiklinowa. To rozwiązanie lżejsze i dodające obiektowi uroku, dlatego dobrze sprawdzi się wówczas, gdy zależy nam na reprezentacyjnym wyglądzie altanki. Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki – z pewnością więc postawimy taką altankę, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania.