Duże budynki są trudniejsze do ogrzania, można to sobie chyba dość dobrze uzmysłowić. W pewnym momencie cała moc jest przekazana zewnętrznym radiatorom, inaczej nazwanymi grzejnikami. Mają one przejąć moc grzewczą z wody lub powietrza, a następnie dopiero ogrzać nimi pomieszczenia.

Piec grzewczy wolnostojący w dużych budynkach

piec grzewczy wolnostojącyW małym domu jednorodzinnym jest to dość łatwe. A jak to wygląda w przypadku choćby kamienicy? Czy jest tam montowany piec grzewczy wolnostojący? Czy może coś innego? Bez ogródek jednak stwierdzę, że jeżeli ktoś spodziewał się wielkiego paleniska musi się rozczarować, ponieważ w kamienicach jest również najzwyklejszy piec grzewczy wolnostojący i to piec na węgiel. Oczywiście, jest on trochę większy od tego do domu jednorodzinnemu. Dlatego ma większą objętość, większe ruszty piecowe i co za tym oczywiście idzie drzwiczki piecowe, żeby móc wrzucać więcej niż jedną łopatkę węgla. Nie oszukujmy się, wymagane jest trochę więcej energii, żeby ogrzać aż tyle powierzchni, dlatego też i piec i wszystko musi być odrobinę większe. Jednak dzisiejsza technika pozwala bardzo skompensować energię, jaka jest przekazywana z energii cieplnej czyli z ognia z paleniska do naszych grzejników. A jak to jest z jeszcze większymi budynkami jak szkoła lub blok? Dawniej, piece były naprawdę spore. Jednak dzisiaj kotłownie nawet dużych szkół są wyposażone w kilka pieców które równie dobrze mogłyby ogrzewać dom bez łączenia kotłowni z garażem. Naprawdę. Jestem pod wrażeniem, jak ten dział techniki skoczył do przodu. Dzisiaj jest to całkiem inna dziedzina, która jednak cały czas pruje do przodu i nie zamierza się zatrzymać. Czy dobrze? Moim zdaniem jak najbardziej, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić na materiale. Jak?

Skoro są mniejsze paleniska nawet w takich wielkich budynkach, to musi znaczyć, że dzisiaj jesteśmy w stanie dużo lepiej wykorzystać potencjał płynący w paliwie jakie używamy, a w tym przypadku akurat chodzi o piec na węgiel, czyli ciągle najpopularniejszy z rodzajów piec w Polsce.