Taras czy balkon znajduje się niemalże w każdym projekcie domu jednorodzinnego, czy bloku. Dzięki nim właściciele domów mają łącznik między pomieszczeniem (zwykle salonem), a ogrodem i nie muszą stawiać mebli czy grilla bezpośrednio na trawie. Z kolei właściciele mieszkań mają małą przestrzeń do siedzenia na świeżym powietrzu.

Instalacja drzwi na balkon

 montaż drzwi balkonowych pcvTakie konstrukcje sprawdzają się nie tylko podczas odpoczynku, ale też wystawiania prania by schło na powietrzu i nabrało ładnego zapachu, czy też do hodowania roślin kiedy nie mamy ogrodu. Warto jednak nie tylko pomyśleć o odpowiedniej balustradzie balkonowej czy podłożu dla tarasu, ale także o odpowiednich drzwiach. Duże drzwi balkonowe sprawią, że w pomieszczeniu automatycznie zrobi się jaśniej. Szerokie drzwi umożliwiają bezproblemowe wyniesienie suszarki, czy grilla na dwór. Jednak i same drzwi występują w wielu wariantach. Najbardziej znane są drzwi rozwierane. Działają one tak jak drzwi pokojowe, to znaczy naciska się klamkę i drzwi otwierają się do boku. Wariantem takich drzwi są drzwi uchylno-rozwierane. Można je otwierać jak okna – do boku i uchylać od góry. Modne stały się też drzwi przesuwne. Tu całe skrzydło drzwiowe sunie po szynie jak drzwi w szafach wnękowych. Najciekawszym rozwiązaniem są drzwi harmonijkowe. Złożone są z połączonych kilku skrzydeł, które po otwarciu składają się jak harmonijka. Drzwi balkonowe wykonuje się z takich samym tworzyw, jak okna.

 montaż drzwi balkonowych pcvSą to zatem tworzywa sztuczne (PCV), drewno oraz aluminium. Najlepiej jest wybierać okna i drzwi wykonane z tego samego materiału, szczególnie że drzwi na balkon i okna często znajdują się koło siebie. Jak przebiega sprawny montaż drzwi balkonowych PCV lub innych? Tu też sprawa wygląda podobnie jak przy oknach. Do otworu w ścianie trzeba przykręcić ościeżnicę i wstawić drzwi. Między nimi a ścianą daje się piankę montażową. Przy łączeniu ościeżnicy ze ścianą można dać też silikon, który uszczelni łączenie i zapobiegnie wdawaniu się w nie wilgoci. Ceny drzwi balkonowych są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od ich wielkości, wybranego tworzywa i od sposobu otwierania. Najtańsze będą drzwi rozwierane PCV, a najdroższe aluminiowe drzwi harmonijkowe. Każdy producent ma też swój cennik.

Reasumując, jest wiele różnych wariantów jeśli chodzi o drzwi balkonowe i tarasowe. Dzięki temu można je dobrać pod kątem tego jak wygląda pozostała stolarka w domu/mieszkaniu i jakie opcje otwierania będą dla nas najwygodniejsze. Dobre drzwi kupi się w sklepie budowlanym lub studiu drzwi.