Wiele osób zwraca uwagę na fakt, iż zła wentylacja domu może sprawić, iż wewnątrz będziemy mieć powietrze naprawdę złej jakości, takie, które można porównać do tego w centrum dużego miasta. Nie ma w tym przesady, jeśli nie zadbamy o odpowiednią cyrkulację powietrza, wówczas będzie w nim więcej dwutlenku węgla niż tlenu. Będziemy zatem czuć się we własnym domu naprawdę źle – słaba jakość powietrza ma wpływ na pojawienie się zmęczenia oraz gorszego samopoczucia.

Zalety ze stosowania rekuperacji

opłacalna rekuperacjaJaka zatem powinna być skuteczna wentylacja domu? Odpowiednią cyrkulację powietrza, które w dodatku dociera do naszego domu bez kurzu i pyłków, a nawet bez bakterii i wirusów, zapewnimy sobie dzięki rekuperacji. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Uważana jest ona za rozwiązanie efektywne oraz oszczędne. Jak to działa? Klasyczna wentylacja nawiewno-wywiewna zostaje wyposażona po prostu w rekuperator, który posiada wymiennik ciepła. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie nawet 95% ciepła z powietrza, co może obniżyć koszty ogrzewania. Taka opłacalna rekuperacja jest rozwiązaniem, które znajduje obecnie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Warto wspomnieć także o oszczędnościach inwestycyjnych.

opłacalna rekuperacjaStosując rekuperację, nie ma bowiem konieczności montowania nawiewników do okien, ponadto budynek może posiadać mniejszą ilość kominów, a urządzenia grzewcze mogą charakteryzować się mniejszą mocą niż wówczas, gdy opieraliśmy się na tradycyjnym sposobie wentylacji pomieszczeń. Rekuperację można montować nie tylko w nowo wybudowanych domach, ale także w obiektach już istniejących. Modernizacja obecnej wentylacji nie stanowi żadnego problemu. Taka instalacja systemu nie zabiera też wiele czasu. Profesjonaliści szacują, iż samo rozłożenie kanałów trwa jedynie od 3 do 5 dni. Drugi etap prac obejmuje już tylko montaż i uruchomienie rekuperatora, co zabiera zazwyczaj jedynie jeden dzień. Pamiętajmy, aby po montażu zaprogramować system według własnych preferencji, w tym pomoże monter, który zna się na rzeczy. Już następnego dnia użytkowania rekuperacji zobaczymy poprawę jakości powietrza – z pewnością będziemy lepiej się czuli, a sen zawsze będzie zdrowy i spokojny!

Aby rekuperacja dobrze spełniała swoją rolę przez długi czas, koniecznie należy pamiętać o konserwacji systemu. Zaleca się, aby co 2-3 miesiące sprawdzać, w jakim stanie znajdują się filtry. Gdy są zabrudzone, należy je wymienić. Ponadto co roku należy dokonywać przeglądu systemu rekuperacji. Dzięki temu będzie mogła ona służyć nam przez wiele lat.