Choć niemal każdy na słowo „studnia” widzi oczyma wyobraźni tradycyjną kopaną studnię z betonu – budowlę z daszkiem oraz liną, na której końcu przywiązane jest wiaderko to pobierania wody. To jednak rozwiązanie przestarzałe i dziś takie studnie stanowią jedynie obiekty dekoracyjne. Jeśli chodzi o pobór wody do zastosowań domowych, tutaj dobrze sprawdza się studnia głębinowa.

Studnie głębinowe z rurą osłonową

studnie głębinoweTo dlatego, że jest skontruowana w taki sposób, aby pobierać wodę z najgłębszych warstw. Tam jest ona już czysta – w odróżnieniu od wody gruntowej, nie została jeszcze zanieczyszczona przez środowisko. Dlatego można ją z powodzeniem wykorzystywać do celów bytowo-gospodarczych. Budowa takiej studni przebiega w prosty sposób. Pierwszym krokiem jest wykonanie wstępnego wiercenia. W tym etapie używa się wiertła, które charakteryzuje mała średnica. Wiercenie dociera trochę głębiej niż przewidywana głębokość studni – to dlatego, aby sprawdzić, na jakich głębokościach znajdują się poszczególne warstwy wodonośne oraz warstwy gruntowe. Możemy też stwierdzić, jaka jest ich grubość. W ten sposób dowiemy się, na jaką wydajność wody możemy liczyć. Oczywiście jest to jedynie orientacyjne, ale lepsze to niż działanie w ciemno. Jeśli już zorientowaliśmy się, która warstwa wodonośna będzie dla nas najbardziej korzystna (tj. najdłużej będziemy mogli liczyć na wodę z niej), to możemy przystąpić już do wiercenia właściwego.

studnie głębinoweNastępnie studnie głębinowe wiercone w Bielsku są wyposażane w rurę osłonową. Aby studnia działała potem bez problemu, należy zwrócić uwagę na to, czy na dnie znajduje się twarda, stabilna warstwa gruntu. Konieczne jest także uszczelnienie przestrzeni wokół rury. Jest to konieczne, ponieważ nie chcemy przecież, aby nasza woda bywała zanieczyszczana przez wodę pochodzącą z warstwy gruntowej. Dlatego należy wodę głębinową oddzielić od możliwych przyczyn zanieczyszczeń. Dodatkowo wywiert około metr pod warstwą wodonośną pozwoli na zbieranie tam zanieczyszczeń. Należy pamiętać o tym, aby przeprowadzić pompowanie oczyszczające, które pozwoli nam pozbyć się wszystkich pozostałości po pracy w postaci resztek uszczelniacza czy innych zanieczyszczeń. I już za nami jest budowa studni głębinowej.

Teraz za pomocą próbnego pompowania możemy określić wydajność studni, a więc zarówno statyczny, jak i dynamiczny poziom wody. Po tym montujemy już tylko pompę głębinową o konkretnej, ustalonej wydajności, a także studzienkę – również o konkretnej głębokości i średnicy. Dzięki temu powstanie nasza idealna studnia głębinowa.