Budowa tarasu to przedsięwzięcie, które należy bardzo dobrze zaplanować. Taras posłuży przez wiele lat jako miejsce spotkań i odpoczynku, dlatego powinien zostać wykonany starannie, z trwałych materiałów. Ze względu na jego położenie, powinien też być bezpieczny w użytkowaniu, zwłaszcza dla dzieci czy osób starszych.

Deski kompozytowe to drewno i polimery

deski kompozytoweTarasy dawniej budowano na pewnym podwyższeniu, z uwagi na podpiwniczenie, jednak we współczesnych domach nie ma piwnic bądź też są one pozbawione okien, dlatego też często taras znajduje się niewiele ponad poziomem gruntu. W pierwszym przypadku warto zadbać o otoczenie go balustradą, która zapobiegnie upadkom, ale też może stanowić doskonałe miejsce na doniczki z kwiatami. Zamiast balustrady może pojawić się pergola, która zapewni cień, a także więcej miejsca na wiszące donice z kwiatami. Jeśli taras zrobiony jest na gruncie, to balustrada jest zbędna. W obu przypadkach należy pomyśleć o stworzeniu wygodnych stopni prowadzących do ogrodu, co stanowi spore ułatwienie. W kwestii materiałów stosowanych do budowy tarasu popularnością cieszy się drewno, kamień czy płytki, a także nowoczesne deski kompozytowe. Każde z tych rozwiązań pozwala uzyskać odmienny efekt wizualny, jednak nie tylko to należy brać pod uwagę.

deski kompozytoweZe względu bezpieczeństwa taras nie może być śliski nawet po deszczu czy zimą, co znacznie ogranicza wybór materiału w kwestii płytek czy kamienia. Popularne jest stosowanie drewna, które jest też bardziej „przyjazne” jeśli ktoś na nie upadnie, jednak należy wybierać tylko gatunki odporne na wilgoć i zmiany temperatury, a także regularnie czyścić i konserwować deski, aby jak najdłużej zachowały dobry wygląd i nie porastały np. mchem czy porostami. Rozwiązaniem problemu „ładne, bezpieczne, proste obsłudze” jest kompozyt, a konkretnie nowoczesne deski kompozytowe z Warszawy, które stworzone są z mieszanki polimerów i drewna. Nie odstają wyglądem od desek z litego drewna, jednak są od nich o wiele trwalsze i mniej problematyczne w kwestii czyszczenia i konserwacji. Dzięki specjalnej rowkowanej powierzchni deski kompozytowe nie są śliskie nawet po deszczu bądź zimą oraz dobrze odprowadzają wodę. Ogromna różnorodność występujących kolorów sprawia, że nie jest trudno znaleźć deski w odpowiednim odcieniu. Co więcej, stosuje się je nie tylko na tarasy, ale też na ogrodzenia czy elewacje budynków, więc dom i jego otoczenie mogą stanowić spójną całość pod względem zastosowanych materiałów i kolorów.

Wysoka trwałość desek kompozytowych sprawia, że jest to doskonały wybór na wiele lat. Warto dodać, że ze względu na zawartość drewna w materiale, deski z biegiem lat zmieniają kolor pod wpływem słońca, więc zachowują się w użytkowaniu podobnie, jak deski z litego drewna.