Baseny – jeszcze niedawno były oznaką luksusu i bogactwa, którym poszczycić się mogło małe grono. Dzisiaj, usługi powiązane ze wznoszeniem zbiorników są łatwo dostępne a ciekawym miejscem do relaksu może pochwalić się prawie każdy. Chociaż w Polsce basenów – zarówno tych publicznych, jak i prywatnych – jest stanowczo mniej niż na zachodzie, to coraz więcej osób stawia na wzniesienie tego typu basenu na własnej działce.

basenOsoby, które chcą mieć basen, aczkolwiek nie mają wystarczająco pieniędzy na kupienie takowego, mogą zapoznać się z innymi perspektywami, które wcale nie muszą być gorsze lub mniej luksusowe. Osoby zaciekawione tematem z pewnością zauważyły, że przedsiębiorstwa oferują różnorodne modele basenów. Do zdecydowanie najpopularniejszych, jak i najmniej kosztujących, należą niewielkie baseny dmuchane. Za ich zaletami przemawia fakt, że są nieskomplikowane w montowaniu i mają różne rozmiary, dzięki czemu nadają się też na działki o niedużym metrażu. W sklepach zwykle znajdują się 3 podstawowe modele do wybrania; dziecięce, rodzinne oraz z dodatkowymi akcesoriami, jak dachy czy zjeżdżalnie. Kolejnym rodzajem zbiorników są tzw. rozporowe, sprawdzające się – tak jak modele dmuchane – na niewielkich działkach. Do ich zalet należy fakt, że przed zamontowaniem zajmują niewiele powierzchni a także są niesamowicie trwałe, ponieważ wyprodukowane są z PCW. Pozostałe baseny ogrodowe i zadaszenia basenowe, które możemy znaleźć w supermarketach, to baseny stelażowe. Są bardzo wytrzymałe i dość obszerne, dzięki czemu mogą być zamontowane w ogrodzie nawet przez jedną porę roku. Podobnie, jak wcześniejszy model zrobiony jest z PCW, jakkolwiek do produkcji stelażowego basenu używa się aż trzy warstwy tego preparatu. Jakkolwiek, instalując ten zbiornik wodny trzeba dokładnie dobrać podłoże, ponieważ po zamontowaniu go zostanie ono zniszczone. Ostatnią, cieszącą się rosnącą sławą, lecz zdecydowanie najbardziej kosztowną możliwością, są baseny całoroczne. Są one wyjątkowo solidne, montowane na strukturze ze stali, umożliwiają używanie ich przez cały rok.

Typy tego zbiorniku mogą być wyposażone w drabinki czy pokrywy, chroniące przed zanieczyszczeniami, zaś osoby chcące korzystać z basenu w sezonie zimowym, mogą wybudować zadaszenia basenów. Przy wyborze tego rodzaju basenu należy jednak pamiętać, aby był on postawiony niedaleko domu, by bez kłopotów można było przyłączyć do niego armaturę wodną oraz elektryczną.