Każdy z nas chce posiadać jak najlepszy dom, niezwykle ważny w tej kwestii jest odpowiedni balans pomiędzy estetyką, a właściwą funkcjonalnością, która pozwoli użytkować taki dom wygodnie i przez długie lata. Nie można zapomnieć o żadnej z tych kwestii, gdyż w takim wypadku nie będzie on prezentować się zbyt dobrze.

Badanie gruntu na działce

badanie gruntuPrzesadna estetyka może i być przyjemna dla oka, jednak brak funkcjonalności prędzej, czy później okaże się bardziej dotkliwy, z kolei dom niezwykle wydajny, ale okropnie brzydki także nikomu nie posłuży. Całe budownictwo polega na odpowiednim balansie i powstrzymaniu się od przesadyzmu w wielu jego aspektach. W dużej mierze dalej wyznajemy konwencję minimalistyczną w naszym budownictwie i nie instalujemy przesadnej ilości różnego rodzaju gadżetów, ani nie tworzymy wyzywających form. Dalej mocno powiązani jesteśmy z użytkowymi założeniami modernizmu, chociaż duża część konstrukcji tworzona jest w stylu postmodernistycznym. W dużym stopniu można rozwodzić się jaka forma jest najbardziej przyjazna dla mieszkańca i która posłuży nam najlepiej i najdłużej, jednak nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wpływa na to zbyt duża ilość różnego rodzaju czynników, które należy właściwie kontrolować, aby otrzymać jak najlepszą konstrukcję. Często pomijamy wiele elementów na etapie projektowym, a nawet przed nim, przez co potem występują liczne problemy.

badanie gruntuBardzo często pomijamy rolę gruntu w solidności całej konstrukcji, konieczność jego sprawdzenia kojarzy nam się raczej z konstrukcjami o dużych gabarytach, a nie z domami. Jednak i tam powinniśmy przeprowadzić dokładne badanie gruntu, które będzie w stanie znacznie nam pomóc określić sytuacje na naszej działce. Tego typu zabieg pozwala na szczegółowe sprawdzenie warstw gruntu, dzięki czemu jesteśmy w stanie określić jakiego sprzętu i materiałów użyć na etapie budowy, co pozwala na zaoszczędzenie, gdyż w przypadku niesprawdzenia takiego miejsca, moglibyśmy spotkać się z koniecznością ich zmiany, co naraziłoby całą budowę na większe koszta. Takie badanie także dokładnie wykazuje stan wód gruntowych na danym terenie, dlatego też już od samego początku będziemy świadomi czy konieczne jest odwadnianie, czy wystarczy skorzystanie z elementów hydroizolacyjnych w takiej konstrukcji.

Oczywiście dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie także ocenić sypkość i statyczność gruntu, co może nas naprowadzić na najbardziej właściwe miejsce do wzniesienia naszego domu, oraz podsunąć pomysł na montaż ewentualnych, dodatkowych elementów usztywniających fundamenty. W żadnym wypadku nie powinniśmy pomijać tego typu badań, gdyż mogą nam one w znacznym stopniu pomóc i wpłynąć na dobrą jakość naszego budynku.