Nowoczesna technologia wykorzystywana w branży wodociągowo-kanalizacyjnej sprawia, że wiele czynności jest o wiele prostszych niż dawniej. Na przykład inspekcja przewodów kanalizacyjnych może odbywać się szybciej i przynosi bardziej dokładne wyniki – to wszystko dzięki sprzętom dającym nowe możliwości.

Kamera kanalizacyjna i dokładne badania

kamery kanalizacyjneWśród nich znajduje się między innymi kamera kanalizacja może być za jej pomocą dokładnie zbadana pod kątem występowania wewnątrz osadu dennego czy pod kątem szczelności złączy rur. Propozycje producentów obejmują między innymi mobilne kamery inspekcyjne. Kamerę umieszcza się na specjalnym wózku jezdnym, który wpuszcza się do wnętrza kanału – w ten sposób uzyskujemy dokładny obraz danego miejsca. W ofertach producentów znajdują się kamery o różnych gabarytach – w ten sposób można odpowiednio dopasować urządzenie do wielkości danego kanału: duże kamery sprawdzą się w kanale głównym, zaś systemy inspekcyjne o mniejszych średnicach to najlepsze rozwiązanie dla przykanalików. Jeśli wybierzemy kamerę od dobrego producenta, możemy liczyć na to, że nagranie będzie wyjątkowo dokładne – ujrzymy nawet najmniejsze zabrudzenia kanałów, przebarwienia na rurach, odkształcenia czy też uszkodzenia mechaniczne.

kamery kanalizacyjnePonadto nowoczesne systemy umożliwiają równoczesne przeprowadzanie pomiarów długości danej rury kanalizacyjnej oraz spadków kanalizacyjnych. Nowoczesne kamery inspekcyjne są więc niezbędne do oceny stanu technicznego danego odcinka kanalizacyjnego. Sama kamera to jednak tylko część systemu – w jego skład wchodzi przecież jeszcze pulpit kontrolno-sterujący – najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w samochodzie, gdyż w ten sposób inspekcja będzie mogła być przeprowadzana niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Po inspekcji, jeśli to konieczne, można od razu podjąć się czyszczenia kanałów – w pojeździe z pewnością zmieszczą się też systemy do napraw rur, dlatego przystąpienie do działania może odbyć się w każdej chwili. Proponowane przez producentów zestawy naprawcze to rękawy samouszczelniające, które montowane na wózku (wcześniej znajdowała się na nim kamera) można szybko i skutecznie wprowadzić w odpowiednie miejsce.

Podczas tego etapu nie stosuje się żadnych substancji – klejów, żywic czy laminatów, gdyż rękaw montowany jest za pomocą nadciśnienia. Etap ten może być poprzedzony czyszczeniem wnętrza kanału – tutaj na wózku jezdnym montuje się po prostu wąż ciśnieniowy, który wprowadza się do rury. Umożliwia to dokładne czyszczenie całego wnętrza przewodu kanalizacyjnego.