Zachowanie bezpieczeństwa jest niezwykle istotne, dlatego właśnie zleca się w dzisiejszych czasach wiele specjalistycznych badań, które mają na celu szybkie wykrycie ewentualnego skażenia. W ten sposób działają między innymi badania geologiczne, które są niezbędne na wszystkich dużych placach budowy, a także na wysypiskach odpadów.

Jak ważne są badania geotechniczne?

W takich miejscach jak wysypiska stwierdzenie, czy grunt jest skażony jest bardzo istotne, zależy od tego bowiem bezpieczeństwo inwestycji oraz środowiska. Należy zlecać wykonanie podobnych badań zanim podejmie się jakiekolwiek inne prace. Wysypiska odpadów narażone są na długotrwały wpływ ze strony różnych niebezpiecznych substancji. Z tego powodu w takich miejscach zleca się specjalne geotechniczne badanie, które pomoże w stwierdzeniu, czy do gleby nie przedostało się skażenie. Takie badanie wymaga wykonania specjalnych odwiertów, dzięki którym będzie można pobrać próbki gleby. Jeśli wstępne badanie okaże się pozytywne, procedura nakazuje sprawdzenie gleby na różnych głębokościach, w różnych miejscach na danym terenie. Dzięki temu można określić, jak rozległe jest skażenie i na jakieś głębokości jest jego największe natężenie i prawdopodobnie źródło.

Tego typu geotechniczne badanie pokazuje stan gleby w momencie wykonywania pomiaru, nie określa się za jego pomocą jednak ewentualnego przemieszczenia się skażenia. Ta informacja nie jest nam jednak bardzo potrzebna. Znając miejsce szczególnego natężenia potencjalnego skażenia, możemy zacząć mu przeciwdziałać. W miejscach gdzie stoją wysypiska odpadów, takie badanie przeprowadza się regularnie, żeby stale kontrolować, czy w glebie nie ma zbyt dużego stężenia niebezpiecznych substancji. Jest to konieczne, by można było odpowiednio chronić środowisko naturalne. Profesjonalne geotechniczne badanie jest także potrzebne, żeby stwierdzić, czy przy niektórych budowach nie została skażona woda. Skażeniu wody można bardzo szybko zaradzić za pomocą specjalnych substancji, należy jednak używać zalecane preparaty w odpowiedniej proporcji z wodą. Geolog wytłumaczy nam, jaka powinna ona być, przy konkretnym stopniu skażenia.

Każda budowa wymaga obecności doświadczonego geologa, który nie tylko pobierze niezbędne próbki do badań geologicznych, ale także będzie sprawdzał, czy konkretne działania nie przysporzą nam skażenia. Nadzór takiej osoby może być dla nas bardzo przydatny i warto zatrudniać takiego fachowca, jeśli zdecydowaliśmy się na większą inwestycję. Na dłuższą metę może to nam bardzo pomóc w uniknięciu przykrych konsekwencji nieprzemyślanych działań.